2024. Április 25. Csütörtök Márk napja van.
Kezdőlap Beköszönő Nagykunság Nagy-Sárrét Hajdúság - Hortobágy A hét képe Háromföldi videók Háromföldi Ki Kicsoda Emlékek, történetek, mesék... Kapcsolat Fotoalbum

Szállást keres a szent család
2023-12-23 12:33:19

Berekfürdőn, Karcagon és Püspökladányban is megelevenedtek a régi népszokások, melyben eljátszották Jézus születésének történetét.

« Vissza a hírekhez
Megszívlelendő tanácsok

2021-04-22 19:22:22

A koronavírus miatti kijárási korlátozásnak köszönhetően, jelentősen megnőtt a Farkasszigeti Arborétum, a Makkodi erdő és a Hídlábi erdő (lokátor) látogatottsága. Szeretném felhívni a látogatók figyelmét, hogy az erdők természetes részei a vadállatok, ugyanúgy mint a fák és a bokrok, így van rá esély, hogy vaddal találkozunk. Többen kutyájukkal együtt élvezik a négy fal közül kiszabadulva az erdő szépségeit, a séta nyugtató hatását.
A fentebb felsorolt területrészek a Hortobágyi Nemzeti Park védett természeti területei és egyben vadászterület is. Ezért szeretném felhívni a sétálók, futók, kerékpározók figyelmét, néhány fontos szabályra:
Kutyásoknak az első és legfontosabb szabály: a kutyát mindig pórázon vezessük – az eb érdekében is! A Szabálysértési törvény 193. § b) értelmében „aki a felügyelete alatt álló kutyát (…) természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen - a vadászkutya és a triflakereső kutya kivételével - póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja, (…) szabálysértést követ el.” De a póráz használatával nem csak a természetet védjük, hanem a kutyát is!
A fent felsorolt területeken találkozhatunk a vaddisznóval vagy aranysakállal.
Vaddisznóval leggyakrabban a sűrű bozótos területeken találkozhatunk. Február és május közé esik a vaddisznók ellési időszaka, ilyenkor a kocák veszélyesebbé, agresszívabbá válhatnak. Csíkos hátú kicsinyeiket az életük árán is megvédik, így nem tanácsos zavarni őket semmilyen formában (tehát a kocának mindegy, kedvencünk, vagy mi magunk zavarjuk meg, ő védelmezni fogja a kis malacokat)!
Az őzek és az apróvadak mindenképp menekülni próbálnak, ha észrevesznek minket, a vaddisznó viszont – különösen sebzetten, vagy a malacos koca a kicsinyei védelmében – a kedvencünkre, vagy akár ránk is támadhat.
A vaddisznók alapvetően tartanak az emberektől, így ha nem zavarjuk meg őket, tisztes távolságban maradunk tőlük, akkor valószínűleg nem kell konfliktusra számítanunk.
De mit tehetünk, ha szembetalálkozunk sétánk közben egy vaddisznóval?
• Ha vadat látunk kirándulás közben, a pórázt azonnal fogjuk rövidre! Induljunk el az ellenkező irányba!
• Ha a kutyánk ugat, próbáljuk lenyugtatni!
• Ha a vad a közelünkben tűnt elő a sűrűből és észrevett, akkor álljunk meg, csitítsuk a kutyát és várjunk. Ilyen esetben szinte biztosan a vaddisznó is a menekülést fogja választani, a támadás esélye minimális, amíg nincs sarokba szorítva.
• Amennyiben csíkos malacokat látunk, csendben induljunk el az ellenkező irányba, semmi esetre se próbáljunk a közelükbe menni!
Sajnos a vaddisznó populációt is elérte egy járvány, amely az Afrikai Sertéspestis névre hallgat. Ez a járvány az emberre nem veszélyes, ellenben a házi sertésállományra igen. Amennyiben a fenti területen séta közben elhullott vaddisznó tetemet találnánk akkor, ne menjünk a közelébe, jelöljük meg akár egy gps koordinátával, értesítsük a Püspökladányi Vadásztársaság hivatásos vadászát, majd hagyjuk el a helyszínt.
Szeretném továbbá felhívni a látogatók figyelmét, hogy a területen található magaslesek a vadásztársaság tulajdonát képezik. Amennyiben a kirándulók a lesekre történő fel- illetve lejutás következtében balesetet szenvednek, a vadásztársaság azért felelősséget nem vállal.
Mindenkinek kellemes sétákat, feltöltődést kívánunk, és hogy mihamarabb visszatérjen minden a régi kerékvágásba! Az otthonról hozott teli flakonokat, üresen is haza tudjuk vinni! Vigyázzunk az erdő tisztaságára, vigyázzunk egymásra!

(Írta: Szilágyi Sándor, fotó: Bánsághy Kálmán)

Add a Facebook-hoz

Kommentáld a hírt!


A J Á N L Ó



egiangyalunkmeheszet



www.facebook.com/fenyvespanninyaralo



Kézműves tollak a Tiszából a Tiszáért

Tiszából gyűjtött kupakokból és uszadékfából készít tollakat az abádszalóki Telekes Attila, aki minden eladott darab után támogtja a Tisza megtisztítását.

Web: www.tasysdesign.hu/tollak/

YouTube: youtube.com/@madeintisza-to

Facebook: www.facebook.com/attila.telekes



ww.facebook.com/Doridadesign

www.meska.hu/shop/DoridaDesign


www.facebook.com/mazacskakeramia


www.facebook.com/palettamuhely


www.facebook.com/Illatviaszgyertya

nalashop.hu


FUSZEKLI 

www.facebook.com/Fuszekli 


Dorinette Műhelye

www.facebook.com/Dorine


talita.hu