2024. Április 20. Szombat Konrád, Tivadar napja van.
Kezdőlap Beköszönő Nagykunság Nagy-Sárrét Hajdúság - Hortobágy A hét képe Háromföldi videók Háromföldi Ki Kicsoda Emlékek, történetek, mesék... Kapcsolat Fotoalbum

Szállást keres a szent család
2023-12-23 12:33:19

Berekfürdőn, Karcagon és Püspökladányban is megelevenedtek a régi népszokások, melyben eljátszották Jézus születésének történetét.

« Vissza a hírekhez
Hal helyett dal a Sárrét ladikjában

2011-04-04 23:40:29

A. S. és Z.I. emlékére
IMGP0262.JPG„Ladik volt, míg élt a Sárrét / – nagyapám megrakta hallal, / s meghívta halpaprikásra / a kondást is, és boldogan / merengtek a csillagokkal.” Költő Nagy Imre Holtak derese című versét olvasom napok óta, ha már Nemes István tanár úr rám testálta a IX. Vass Lajos Népzenei Verseny Nagyrábéi Regionális Elődöntője résztvevőinek köszöntését. Olyan emberek kerekednek fel ilyenkor, akik elkötelezettek a magyar kultúra iránt. Babits pásztorból lett ifjú királya szerint: „Önmagát hallgatja, aki dalra hallgat.” De úgy érzem azok a közösségek, akiket megmozgat most is a Vass Lajos Népzenei Verseny, azok tudják csak értékelni igazán „a mások énekét is szépnek”. Vigyázzák mint veszta szüzek a tüzet, és a szentsarokban őrzött tékájukból szülőföldjük vagy választott hazájuk dalai kerülnek elő. A minket körülvevő táj, az építészet, a tárgyi emlékek változása felgyorsult, de a dalra fogékony emberi lélek olyan maradt mint több ezer évvel ezelőtt. Öröme, bánata, szerelme, fájdalma, irigye van, volt és lesz.
 
A Vass Lajos népzenei verseny lehetőséget ad a felnövekvő generációknak, és a meglett korúaknak is, hogy megmutassák apáik, nagyapáik örökét. Díszíthetünk mi is mint az erdélyi menyecskék, hullámozhatunk mint a zalai dombok, de itt a Berettyó és a Körös vidékén egyszerűbb volt az élet. Ha köpni kellett köptek, ha ütni kellett ütöttek, ahogy az egyik nagy írónk mondta erről a népről. Körmendi Lajos a Kunság mindenese pedig így láttatja a tájat a sárrétudvari költőről szóló írásában: A rétes emberek paradicsoma volt ez a vidék! Rengeteg hal, vízimadár és emlősállat lelt itt ideális élőhelyre, egyúttal táplálékul is szolgálva a lakosoknak. (…) A sekély rónát gulya gázolta, a gyékényesben turkált a konda, a szárazulatokon ménesek legeltek...” Most egy kicsit megmutatta magát a táj, hogy milyen volt hajdanán, hisz a határban több hektár vízben áll az elmúlt hetek, hónapok csapadékosabb időjárása miatt. De megmutattatta magát a vidék egy másik arcát is a Nagyrábéi Pávakör 35. születése napján, amikor megemlékeztem Horváth Lajosról és Fekete Károlyról. De most még két névvel kiegészíteném az ott elhangzottakat, két jó ember, akik már szintén nincsenek közöttünk: Vígh Sándor neves ladányi citerás volt és Sólyom Imre bácsi, a falu szülötte, akit szintén a mai napig emlegetnek a pávakörösök. Míg Károly bácsi szégyellősen csóválta a fejét, ha azt énekelték a többiek, hogy feneketlen gatyába is elmennének a bálba, addig ez Imre bácsinak nem okozott gondot. Nekem felhőtlen örömöm volt azon az jubileumi estén, de nem tudok szabadulni a gondolattól, ha a születésnapi fotókat nézem, hogy milyen vígan énekelt velünk Zagyva István a Sárréti Népi Együttes köcsögdudása, citerása négy nappal a halála előtt. Több ezer ember állta körül hétfőn az urnáját a ládányi temetőben. A ladik is, a vidék lecsapolása után már a „holtak derese lett” a versben vagyis ravatalként szolgált. „Most a holtak derese lett / a rég kivágott tölgyfából, / felkötött állú vén zsellér / álmodozik néha rajta / az elfogyott paprikásról.
A „HÁROMFÖLD” dalaiban meghatározó szerepet játszottak a pásztoremberek, kondások, gulyások, csikósok... A szomszédos Ásvány terített asztala volt a bihari nyájaknak, hiszen Sinka is legeltetett erre, az ő legendája a versekben él tovább, vagy Berecz András révén összefonódik a Kodály gyűjtötte nagyszalontai dallamokkal. A szalontai dallamokat ismerték itt is ott is. Ha a szalontai harangszó, a református templom tornyában felcsendülő: „Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!” dallama  nem is hallatszik idáig, a bihari dalok mégis eljutottak a vármegyének ebbe a szegletébe, sőt még tovább is. Nem csoda, ha ugyan azt a dalt énekelte hangról hangra a dancsházi dédmama mint a Hosszúpályiban élő adatközlő, hogy Nyílnak, nyílnak a mezei virágok, / Férjhez mentek előlem a szép lányok...
Nagyrábéra gyakran mondják, hogy cseléd falu ez, ami igaz is meg nem is. Azt szoktam mondani, hogy Hajdú-Bihar megyében az egy négyzetkilométerre eső kastélyok száma itt a legtöbb: kettő. Az egykori kulákok bajomi vagy földesi viszonylatban legfeljebb középparasztoknak számítottak volna, a falut inkább a sorsukkal mindig megbékélő szegény népek lakták, ahogy a versben is: „Ladik volt, most lóca, / néha fáradtan ledőlők rája, / s álmodom rajta: / nagyapám keresi a vén ladikot, / de a holtaktól nem látja.”
A helyszín, amely otthont ad a rendezvénynek, valaha magtár volt, évtizedek óta bálok helyszíne is. A holtak is itt nyugodtak, hiszen a parkban temető volt hajdanán, de hogy mi maradt ránk az eleinktől, mit tartanak fontosnak a fellépők az örökségből, arról most adnak számot, és a ladikot megtöltik, ha nem is hallal, dallal, és a holtak megelevenednek, és magunkhoz öleljük, szívünkbe zárjuk a summásokat, betyárokat, megesett széplányokat, hamvas menyecskéket és a széles útról soha vissza nem térőket…
Megszoktam, hogy mindig a kisebbségben maradok, például, ha azt mondtam, hogy a hagyomány érték, és ezért érdemes áldozatot hozni, míg van, aki viszi a zászlót, és azt is tudják rólam, hogy nem szeretem, sőt, félelemmel tölt el, ha bakancsok csattogásával akarják belém sulykolni, hogy magyar vagyok. Nekem ünnep ez a mai nap, akár a falugyűlés, vagy a szavalóverseny, szerettem volna, ha itt is kint marad a trikolor, de kisebbségben maradtam, mert azt mondták ez  ilyenkor nem szokás… A paraszt kínjait megtapasztalva a költő szerint a pór nem akar fel támadni, de mi, katolikusok hiszünk a feltámadásban…                                                      Kocsis Csaba
Add a Facebook-hoz

Kommentáld a hírt!


A J Á N L Ó



egiangyalunkmeheszet



www.facebook.com/fenyvespanninyaralo



Kézműves tollak a Tiszából a Tiszáért

Tiszából gyűjtött kupakokból és uszadékfából készít tollakat az abádszalóki Telekes Attila, aki minden eladott darab után támogtja a Tisza megtisztítását.

Web: www.tasysdesign.hu/tollak/

YouTube: youtube.com/@madeintisza-to

Facebook: www.facebook.com/attila.telekes



ww.facebook.com/Doridadesign

www.meska.hu/shop/DoridaDesign


www.facebook.com/mazacskakeramia


www.facebook.com/palettamuhely


www.facebook.com/Illatviaszgyertya

nalashop.hu


FUSZEKLI 

www.facebook.com/Fuszekli 


Dorinette Műhelye

www.facebook.com/Dorine


talita.hu